Oplemenjivanje kruške 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 17 | Nivo: Visoka polojoprivredno-prehrambena škola strukovnih studija u Prokuplju

OPŠTE NAPOMENE
Medju brojnim umereno-kontinentalnim voćnim vrstama, kruška zauzima jedno od centralnih mesta u ljudskoj ishrani.
Ona je od starina gajena u baštama ljubitelja voća na svim kontinentima. S razvojem voćakarstva, njen značaj je rastao, tako da sada u svetskoj proizvodnji dolazi na drugo mesto, odmah posle jabuke, dok u medjunarodnoj trgovini zauzima četvrto mesto, posle agruma, banane i jabuke.
Kruška spada u red najrentabilnijih voćnih vrsta jer njeni plodovi, posle jabuke i jezgrastog voća (orah, lešnik i badem) imaju veoma dugu sezonu potrošnje. Potrošnja kruške počinje u drugoj polovini juna, a završava se krajem aprila.
Pored stone potrošnje, plod kruške se koristi i u konzervnoj industriji. Njeni plodovi koriste se u industojskoj preradi za spravljanje brojnijh vrsta preradjevina, a posebno za preradu u kompot, džem, marmeladu, sok, pa čak i za spravljenje rakije kruškovače.
Medjutim, proizvodnja kruške kod nas naročito kvalitetnih sorti, relativno je mala, tako da ni izdaleka ne može da zadovolji naše potrebe, u prvom redu kao stono voće, a da ne govorimo o mogućnosti izvoza , za šta postoje realni uslovi.
Jugoslavija proizvodi oko 80.000 t plodova krušaka, što po jednom stanovniku iznosi oko 8,0 kg. To je malo, naročito jer to nisu sve kruške visokog kvaliteta. Mi imamo dosta domaćih sorti, čiji su plodovi slabijeg kvalliteta.
Medju voćkama u Evropi, kruška se nalzi na četvrtom mestu. Najveću proizvodnju krušaka u svetu ima Evropa (oko 4.000.000 t), a za njom dolazi Azija (oko 3.500.000 t).
Kina je najveći poizvodjač krušaka (oko 2.000.000 t) u svetu. Za njom dolazie SAD, Italija, Španija i Francuska.
Povećanje proizvodnje krušaka može se u prvom redu postići stvaranjem i uvodjenjem u proizvodju visokokvalitetnih i produktivnih sorti.
Oplemenjivanjem krušaka stvorene su mnoge privredno značajne sorte. Medjutim, stvoren je relativno mali broj sorti odličnog kvaliteta. Nijedna novostvorena sorta kruške po kvalitetu ploda nije prevazišla vilijamovu koja je otkrivena pre više od 200 godina. Neophodno je mnogo više organizovanog, planskog rada selekcionara celog sveta radi stvaranja boljih sorti kruške, naročito onih koje sazrevaju u zimskom periodu.
Prednost u proizvodnji kruške treba dati novim sortama čiji plodovi kasnije sazrevaju, duže se i bolje održavaju na grani, bolje podnose transport i bolje se čuvaju u voćnim skladištima i hladnjačama.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

 

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!